Відсоткові ставки за кредитами – що приховують банки?

Реальні відсоткові ставки за кредитами

Середні номінальні ставки по кредитах готівкою становлять 12,5% річних, в той час як реальні наближаються до 80%.

Можна подумати, що це чаклунство, але насправді банки приховують реальну вартість своїх кредитів. Низька номінальна ставка по кредитах компенсується наявністю комісій і обов’язкового страхування. При цьому тенденція до зниження середньої реальної вартості позик була перервана за рахунок виходу на ринок нових гравців з підвищеними ціновими умовами.

Компанія «Простобанк Консалтинг» наводить такі дані станом на 29.03.2017 р. — середня реальна вартість кредитів готівкою (без застави) в національній валюті склала в залежності від терміну: на 1 рік — 80,42% річних, на 2 роки — 79,39 %, на 3 роки — 75,73%, на 5 років — 62,39% річних.

Але не дивлячись на захмарні реальні ставки тенденція до стабільного зниження середніх ставок по готівкових  кредитах, яка почалася в 2016 році, перервалася в грудні тогож року. Пікантності ситуації надає факт збільшення кредиторів на два банки

При детальному аналізі впадає в око, що станом на 29.03.2017 р середня номінальна ставка по кредитах готівкою строком на 1 рік склала всього — 12,62% річних. Інші витрати позичальника на обслуговування кредиту приховані в одноразових комісіях (в середньому 1,95% від суми кредиту), щомісячних комісіях (в середньому 2,7% від суми кредиту) і страховому тарифі (в середньому 0,58% від суми щомісяця).

З 19 банків 6 пропонують кредити під номінальні 0,01% або 0,1% річних, а саме: Forward Bank, VS Bank, МАРФІН БАНК, ПУМБ, Укргазбанк и Укрсоцбанк. Але всі названі банки низьку номінальну ставку повністю нівелюють додатковими платежами по кредиту.

Приємне виключення Райффайзен Банк Аваль, він єдиний може похвалитися відсутністю будь-яких комісій за кредитом, але номінальна ставка в цьому випадку становить вже 39,96% річних (вона ж є і максимальною на ринку), це ще не все —до неї необхідно додати страховий тариф в розмірі 0,7% річних. Ще одна умова при отриманні кредиту: програма банку розрахована тільки на клієнтів, що обслуговуються тут по зарплатних проектах.

Враховуючи наведені факти оцінити доцільність кредитування можна тільки підрахувавши реальну, а не заявлену, вартість кредиту, максимальне значення якої для кредитів готівкою строком на 1 рік досягає 180,37% річних.

Для підрахунків при виборі кредиту готівкою можа скористатися сайтами банків та калькулятором, але зберігайте спокій, Вам знадобиться дуже багато часу.

13 Березня 2018, 22:14

2 коментарі

Алина Шульга

Я погоджуюся з попереднім коментарем – навіть враховуючи те, що банки часто-густо махлюють с цими ставками, в них є багато прихованих платежів – оформляти кредит краще в них. Хоча б тому, що вони якось підпорядковуються законам і можна у іншому випадку щось у суді довести. А ці МФО… Відразу вивалюють на тебе космічні ці відсотки – ну ок, зате немає прихованих платежів.

Валерій

Найкраще брати кредит саме у банках, хоч вони частіше за все приховують реальні відсоткові ставки. Щодо інших кредитних організацій – там це может бути просто у космічних маштабах, а якщо ще й не будете платити за кредитом – сума відсотків буде реально непомірною.

Додати коментар