Україна і МВФ: історія взаємовідносин

Україна прапор

Начасі все частіше на слуху словосполучення«дефіцит платіжного балансу». Що це за економічний термін? Такого роду дефіцит відбувається, коли в державній казні з’являється менше грошових коштів, ніж країні треба витратити. Деякі розвинуті країни швидко виходять з такої ситуації, а ті держави, яким не вдається довгий час стабілізувати економічну ситуацію, примушують істотно скоротити золотовалютні запаси. Результатом цього стає девальвація місцевої валюти, внутрішні та зовнішні економічні борги, а також супутні проблеми. На допомогу таким державам приходить Міжнародний валютний фонд (МВФ).

Міжнародний валютний фонд (МВФ)

МВФ – спеціальний підрозділ ООН, призначений надавати кредити тим державам, які знаходяться в економічній кризі. Структура була організована в 1947 році, тоді ж у МВФ Франція взяла перший кредит. Україна звернулася до МВФ вперше порівняно нещодавно – у 1992 році, тобто майже через рік після відновлення незалежності. За оцінками, на 2016 рік сума квот нашої країни була рівною 2011,8 млрд. СПЗ (це так звані «штучні гроші» – особлива валюта МВФ, яка не є грошовим засобом).

Періоди взаємин МВФ і України

Цікаво дізнатися, як насправді розвивалися взаємини України з МВФ, скільки і в які терміни ми отримали грошей, які умови та вимоги були поставлені, чи вдалося їх виконати. Спробуємо ілюструвати взаємодії нашої держави і фонду поетапно.

Період перший – 1994-1995 роки
МВФ перераховує 498,7 млн. СПЗ, що дорівнювало на той момент 763,1 млн. американських доларів. Україна виконує основні умови фонду по зміні економічної ситуації. Треба відзначити, що результати даної квоти були ощутимі вже в найближчий час, але в цей період владі не вдалося до кінця стабілізувати економіку.

Період другий – 1995-1998 роки
Цей період наших з МВФ взаємин відзначався трьома річними програмами, завдяки чому вдалося отримати понад 1 млрд. СПЗ (близько 2 млрд американських доларів). Метою кредитування було посилення гривні та подальша стабілізація економіки. Але влада не змогла в повній мірі реалізувати вимоги МВФ всередині держави, тому наступний транш заморозили в 1998 році.

Період третій – 1998-2002 роки
«Розширеною програмою фінансування» характеризувалася передача Україні кредитних коштів на суму 2,6 млрд доларів США, але в результаті держава отримала лише 1,19 млрд. СПЗ (1,59 млрд доларів США). Розрахована на 3 роки програма реформ не була повністю виконана владою України, крім того, МВФ пред’явив претензії Національному банку України в тому, що за минулі періоди він подав недостовірні дані про стан золотовалютного запасу країни. МВФ призупинило кредитування України, але навіть це не завадило країні збільшити до 9,1% ВВП і золотовалютні запаси, а також знизити рівень інфляції до 6,1%.

Період четвертий – 2002-2008 роки
Чи не найпростіший період для України як в економічному, так і політичному аспектах. В країні відбувається революційна зміна влади, кардинально змінюється весь апарат уряду, відповідно, і зовнішньоекономічна політика підпадає під кардинальні зміни. За 6 років Україна не отримує від МВФ ні одного траншу, так як прийшов на зміну Кучмі новий президент Ющенко, який реалізовує один з основних пунктів своєї програми – «В майбутнє – без боргів». Взаємовідносини нашої країни і МВФ в даний період характеризуються тільки дипломатичними зв’язками і консультаціями.

Період п’ятий – 2008-2013 роки
В даний період часу настає складний і затяжний час економічної кризи. І без того хитке економічне становище України зазнало ще більших змін, на жаль, в гіршу сторону. В кінці 2008 року уряд країни приймає рішення звернутися до МВФ за черговим траншем, сума якого повинна була скласти більше 800% від квоти нашої країни у фонді. МВФ включає нашу державу для отримання чергових траншів, за якими Україна повинна отримати понад 16 млрд доларів. Нам дають три транші, перший був повністю перерахований на користь наповнення золотовалютного фонду, другий і деяка частина третього пішли в казну, але ці гроші не допомогли вивести бюджет з дефіциту. Такий стан речей суперечив вимогам МВФ, тому кредитні виплати знову припинилися. У 2010 році МВФ анулює минулий договір і включає Україну в нову програму, видаючи два транші. Обидва з них були спрямовані на підтримку державного бюджету і соціальних виплат. Знову цих коштів не вистачило для того, щоб виконати всі вимоги фонду, тому виплати призупинили.

Період шостий – 2014-2017 роки
Наступний непростий період для України – анексія Криму, євромайдан, бойові дії в Донецькій і Луганській областях, різка зміна влади і заворушення у всіх регіонах. Така внутрішня обстановка не могла не вплинути на економічну ситуацію в країні – Україна кілька разів ледь не опинилася на межі дефолту. З іншого боку, нова політика, орієнтована на Європу, членство в Євросоюзі і безвізовий режим з Шенгенською зоною – це сприяло зміцненню зовнішньоекономічних і політичних зв’язків України. За всю історію відносин держави з МВФ тільки за останній період Україні вдалося отримати четвертий транш по черговій програмі. Уряд прийняв умови МВФ повернутися до старих кредитних вимог (відновлення банківської системи, реформи, пов’язані з газом, зниження витрат бюджетних коштів). Крім того, до них додалися вимоги МВФ почати повномаштабну боротьбу з корупцією, поради щодо збільшення плати за комунальні послуги для населення, пенсійні та земельні реформи та інше.

Навесні 2014 року Україна отримує перший з чотирьох траншів – 3 млрд доларів, у вересні – ще 1,3 млрд, але з огляду на необхідність фінансування армії уряд просить МВФ відкоригувати деякі вимоги, і вже в на початку 2015 року фонд готує змінену програму. За нею Україна отримує 4 траншу на суму в 17,5 млрд доларів.

15 Жовтня 2018, 21:26

Oдин відгук

Констянтин Ковальский

Можна як завгодно критикувати МВФ, будувати на цій критиці свою передвиборчу кампанію и таке інше. Але ж, на мою думку, спорити з тим, що МВФ неодноразово нас рятував і без нього було б набагато гірше нам, важко. Так, потрібно віддавати борги йому, але ж у негативному випадку наша економіка була б у такому стані, що було б байдуже – віддавати, не віддавати, все одно все погано.

Додати коментар