Скільки насправді коштує кредит?

реальна вартість кредиту

Реклама банківських кредитів сьогодні дуже активно привертає нашу увагу: низька відсоткова ставка (в середньому 12,5%), безвідсоткові кредити… Чи так це вигідно для споживача, як здається на перший погляд?

Насправді реальна вартість позики значно вища і сягає приблизно 80%. Яким чином? Вирішивши взяти кредит, позичальник стикається з чималою кількістю «підводних каменів»: одноразова та щомісячна комісії, обов’язкове страхування, а в деяких випадках комісії за обслуговування рахунку і супровід позики.

Протягом 2016 року спостерігалась тенденція до стабільного зниження реальної вартості кредитних ставок, однак вона припинилась в грудні цього ж року. Це пов’язано з виходом на ринок двох банків з дещо іншою ціновою політикою.

Як свідчать результати досліджень компанії «Простобанк Консалтинг» станом на березень 2017 року, середня реальна вартість кредитування готівкою (без застави) в національній валюті залежить від терміну кредитування і становить на 1 рік – 80,42% річних, на 2 роки – 79,39%, на 3 роки – 75,73% річних, на 5 років – 62,39% річних.

Що важливо: реальний відсоток за кредит готівкою терміном на 1 рік станом на березень складає всього лише 12,62 % річних. Решта суми, яку витрачає клієнт банку на сплату кредиту – це ті ж одноразові комісії (в середньому – 1,95% від суми позики), щомісячні комісії (приблизно 2,7 % від суми кредиту) і страхування (0,58 % від суми щомісяця).

На даний час кредитування пропонують 19 банків. 6 з них – Forward Bank, VS Bank, МАРФІН БАНК, ПУМБ, Укргазбанк і Укрсоцбанк – надають позику під 0,01 або 0,1% річних. Але всі вищезазначені банки насправді додають до відсоткової ставки інші платежі і таким чином значно збільшують свій прибуток.

Найвищу відсоткову ставку на ринку банківських послуг – 39,29% річних – надає Райффайзен Банк Аваль, але його суттєвою перевагою є відсутність комісій і додаткових виплат. Щоправда, доведеться також сплатити страховий тариф, який становить 0,7 % річних. І ще один нюанс: ця програма кредитування передбачена тільки для клієнтів, які обслуговуються тут за зарплатними проектами.

Отож, щоб визначити, який кредит для вас найбільш вигідний, потрібно підрахувати його реальну вартість. Такі привабливі на перший погляд низькі відсоткові ставки насправді можуть виявитися менш вигідними, ніж кредити з високими відсотками, але без прихованих платежів.

14 Травня 2017, 18:52

2 коментарі

Олена Супонько

Як було вже неодноразово помічено, чим привабливіші умови по кредиту у рекламі, тим дорожче він насправді коштує за рахунок безлічі прихованих платежів та комісій. Тому треба при оформленні дуже уважно читати кредитний договір, щоб потім не були несподіванкою астрономічні суми.

Анатолий

Не знаю, як інші, а я завжди спочатку дивлюся саме на реальну ставку, її розмір. Зазвичай це вказано дрібним кеглем десь унизу)) Ось так банки наживаються на простих громадянах, використовуючи економічну неосвіченість у своїх цілях.

Додати коментар