Профіцит зовнішньої торгівлі України став більше $ 1 млрд

Профіцит зовнішньої торгівлі

Згідно з даними митних накладних за травень 2014 року, завдяки зовнішній торгівлі Україна отримала профіцит на суму $ 1,17 млрд. За аналогічний період минулого року країна отримала дефіцит зовнішньої торгівлі на суму $ 172 млн. Нинішній рік для нашої економіки дійсно успішний: як всі й очікували, девальвація дозволила забезпечити профіцит зовнішньої торгівлі.

Правда сталося це, може, не так чітко і правильно, як це записано в книжках з економічної теорії. Профіцит зовнішньої торгівлі України вийшов не за рахунок зростання експорту, як обіцяли прихильники девальвації гривні. Експорт падає, і навіть у травні 2014 експорт впав на 4% в порівнянні з травнем минулого року. Профіцит вийшов, насамперед, через сильне падіння імпорту. У травні 2014 падіння імпорту склало 24% порівняно з минулим роком.

Також спостерігалася зміна структури експорту. За підсумками травня 2014 року, експорт України в країни СНД впав на 27%, але в країни ЄС зріс на 32%. В абсолютних цифрах це виглядає не так оптимістично: за травень 2014 експорт української продукції до країн СНД зменшився на $ 515 млн, а от експорт до країн ЄС зріс лише на $ 370 млн. З початку поточного року тенденція зменшення ринку СНД і зростання ринку ЄС ще більш помітною. Експорт України в країни СНД з початку року зменшився майже на $ 3 млрд., а експорт до країн ЄС зріс лише на $ 0,9 млрд. Тому у нас спостерігається загальне падіння експорту цього року. Поки зростання поставок в ЄС не може компенсувати зменшення поставок в СНД. І навряд чи це відбудеться найближчим часом.

Зовнішня торгівляМожна було б припустити, що зростання експорту в ЄС у травні був результатом скасування експортних мит для ввезення українських товарів до країн ЄС, яка почала діяти з 15 травня 2014 року. Але, це далеко не так. Якщо і буде результат від цієї пільги, то, швидше за все, тільки восени. Хоча точно сказати складно.

На даний момент, структура експорту України в ЄС далека від наших ідей і цілей. Можна фантазувати, що український шоколад зможе витіснити швейцарський або бельгійський з ринку ЄС, але це малоймовірно. Ще менше ймовірності у здійсненні мрії, про вихід на європейський ринок наших “Ланосів” і “Богданів”. Зараз Україна не може, і навряд чи найближчим часом зможе, почати поставки продукції машинобудування або готових продуктів харчування до країн ЄС. Це можливо, і швидше за все українські виробники будуть в цьому напрямку працювати, але реально можна говорити, що українська продукція машинобудування або продукти харчування зможуть зайти на ринок ЄС тільки через п’ять-десять років.

12 Липня 2014, 13:40

Додати коментар