На порятунок вітчизняних банків витрачено більше 100 мільярдів гривень

Порядок банків

Кредитування для банківських установ сьогодні не головне – головне це просто вижити та пережити відтік вкладів. Національний банк у якості відповіді на цю проблему поки нічого не зміг зробити, окрім як видавати додаткові кошти для латання дірок в проблемних фінансових установах. Таких позик було вже видано на загальну суму більш ніж 100 мільярдів гривень за даними «Дзеркала тижня».

Українські банківські установи поступово повертаються до нормальної діяльності.

Але процес рефінансування як і раніше не дуже прозорий: одні банки мають деякі переваги, а інші – ні. Протягом останнього місяця більше всього грошей отримали фінансові установи, якими володіє О. Бахматюк (близька людина до колишнього голови Нацбанку С. Кубіва), – 480 мільйонів грн. для VAB Банка та 3 млрд. 450 мільйонів грн. для банка «Фінансова ініціатива».

Іншою установою, якій дуже повезло, став вже за звичною схемою «ПриватБанк», що належить І. Коломойському. Наприкінці весни цей банк отримав близько 2 млрд. 400 мільйонів гривень від національного регулятора. И тепер загальна сума рефінансування банка становить більш ніж 20 мільярдів гривень.

Найбільша сума коштів була виділена державному «Ощадбанку» – понад 21 мільярд гривень, з яких понад 3 мільярди були повернені минулого місяця.

З державною банківською установою все зрозуміло: можуть бути якісь важливі завдання державного значення (кредитування “Нафтогазу”, урядових установ та ін.), то у випадку з “ПриватБанком”, який має найбільшу в країні активну базу та загальну суму вкладів від населення, скоріш за все спрацювала схема to big to fail – «занадто великий, щоб померти».

Подібна мотивація, схоже, спрацювала і у випадку з “Дельта банком” М. Лагуна (четвертий банк в країні). Ця фінансова установа отримала понад 10 мільярдів гривень у якості рефінансування.

Виділені кошти на відновлення банкуЯк каже голова правління УМВБ А. Гулей., велика кількість банківських установ потребує рефінансування. Це колосальні кошти, які розподіляються за не завжди зрозумілим принципом. Виникає чимало скандалів, суми публікуються не дуже вчасно. Дізнатися про рішення Нацбанку щодо рефінансування, як правило, можна тільки перед вихідними днями (з якоїсь незрозумілої причини це робиться по п’ятницях, у другій половині дня). Хотілося б бачити більшої прозорості по цьому питанню, щоб мати більше розуміння с приводу можливих ризиків для банківського ринку.

Зрозуміло, що в теперішній ситуації державі необхідно займатися підтримкою таких великих системних банків, які зазнали найбільших втрат внаслідок відтоку депозитів, тому що це загроза для багатьох вкладників. Однак слід розуміти, що нагляд за фінансовими установами потрібно робити і у відповідному до нинішніх майже військових часів режимі.

Додати коментар